Rośliny lecznicze, które można spotkać w ogrodzie

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak wielka moc lecznicza drzemie w ziołach oraz popularnych roślinach, które możemy znaleźć niemal w każdym ogrodzie.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak wielka moc lecznicza drzemie w ziołach oraz popularnych roślinach, które możemy znaleźć niemal w każdym ogrodzie. Dzięki nim  nie tylko możemy skutecznie walczyć z wieloma uciążliwymi dolegliwościami oraz chorobami, ale także mamy pewność, że sięgamy po to co najlepsze – bez zbędnych dodatków, sztucznych barwników oraz substancji konserwujących i utrwalających .

 

Poniżej przedstawiono listę najskuteczniejszych roślin leczniczych, które można znaleźć w każdym ogrodzie:

 

Pokrzywa –  która w ogrodzie uznawana jest za uporczywy chwast – to roślina wciąż przez wielu z nas niedoceniana. Posiada ona szereg cudownych właściwości leczniczych, które znane są nie tylko w medycynie naturalnej ale i w przemyśle kosmetycznym. Pokrzywa to ratunek dla dotkniętej licznymi chorobami skóry głowy takimi jak łupież oraz nadmierne ich wypadanie czy też zbyt duże wydzielanie sebum. Pokrzywa to cenny składnik wielu herbatek oraz suplementów diety  stosowanych na problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, problematyczną cerą oraz kruchymi i łamliwymi paznokciami. Ponadto dzięki swojemu moczopędnemu działaniu pokrzywa doskonale leczy wszelkie infekcje dróg moczowych pomagając o wiele szybciej wypłukać wszelkie bakterie oraz drobnoustroje wywołujące infekcję lub stany zapalne. Ponadto pokrzywa to ogromne źródło żelaza, dlatego jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na anemię oraz kobietom w ciąży, które są szczególnie narażone na niedobory tego pierwiastka w organizmie.

Melisa –  to kolejna roślina, którą spotkać możemy niemal w każdym ogrodzie – znana ze swych cudownych właściwości uspokajających skołatane nerwy oraz pomagająca w trudnościach z zasypianiem. Ponadto melisa to doskonały lek przy bolesnym miesiączkowaniu oraz bardzo skuteczny środek na mdłości w czasie ciąży. Wykazuje także silne działanie bakteriobójcze oraz odkażające, poprawia pamięć i koncentrację.

Czosnek – który nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Pomaga zwalczać większość infekcji oraz chorób takich jak przeziębienie i stany zapalne górnych oraz dolnych dróg oddechowych, wzmacnia odporność, obniża ciśnienie tętnicze krwi – a co za tym idzie pomaga zapobiegać zawałom serca. Czosnek to bogactwo niemal wszystkich grup witamin oraz soli mineralnych i cennych pierwiastków. Posiada także bardzo duże ilości antyoksydantów, które bardzo skutecznie niszczą wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu oraz wykazuje silne właściwości antyrakowe. Ponadto czosnek pomaga zwalczać pasożyty w jelitach oraz skutecznie wspomaga procesy trawienne organizmu, pomaga walczyć z niestrawnością oraz wzdęciami.

Szpinak –  który stanowi bogactwo beta- karotenu, luteiny oraz witaminy C, a także ogromne dawki żelaza, kwasu foliowego, potasu i antyoksydantów. Szpinak to bardzo skuteczny lek na anemię oraz wszelkie dolegliwości ze strony układu nerwowego takie jak chociażby bóle i zawroty głowy. Wykazuje bardzo silne właściwości antynowotworowe – dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, obniża ciśnienie krwi i reguluje oraz wspomaga pracę serca. Ponadto dzięki zawartości kwasu foliowego jest szczególnie zalecany kobietom w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *