Wolność finansowa w zasięgu reki

Wolność finansowa zaczyna się wtedy, gdy przestajemy liczyć dni do wypłaty. Dlaczego? Ponieważ dysponujemy środkami finansowymi na zaspokojenie wszystkich potrzeb.  Niestety krąży wiele stereotypów, które

Wolność finansowa zaczyna się wtedy, gdy przestajemy liczyć dni do wypłaty. Dlaczego? Ponieważ dysponujemy środkami finansowymi na zaspokojenie wszystkich potrzeb.  Niestety krąży wiele stereotypów, które dopiero niedawno zaczęły zanikać wśród społeczeństwa. Bowiem bogactwo częściej było kojarzone z brakiem uczciwości niż z ciężką pracą. Niemniej, coraz szerze możliwości rozwoju i zarobku spowodowały, że każdy ma szansę na osiągnięcie wolności finansowej.

 

Wolność finansowa jest w zasięgu ręki

 

Cel osiągnięcia niezależności finansowej przyświeca osobom młodym, które zakładają własne przedsiębiorstwa. Niemniej również przyszli emeryci w trosce o zabezpieczenie finansowe decydują się na inwestycje. Biorąc pod uwagę jak niezbędnym środkiem do życia są pieniądze, wolność finansowa jest marzeniem każdego człowieka. W niektórych przypadkach niestety niespełnionym, jednak na przestrzeni lat coraz częściej zdaje się być osiągalna.

Szerokie możliwości zarobku, a także ogólnodostępna edukacja sprawiają, że każdy ma szansę na osiągnięcie bardzo dobrej sytuacji finansowej. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy i konsekwencji. Niezwykle pomocna jest również umiejętność zarządzania środkami pieniężnymi, która umożliwia ich odkładanie z myślą o przyszłych inwestycjach. Niestety aby osiągnąć wolność finansową, najpierw trzeba odmówić sobie wielu wydatków. Nie każdy jest gotowy na taki krok i właśnie dlatego tak wiele osób jest uzależnionych od pracy na etacie. Odliczanie dni do wypłaty to przykre doświadczenie, ale jednocześnie fakt. Zdarzają się również sytuacje w których wypłata w dużej mierze pokrywa opłaty, a na samo życie zostaje niewiele. Taki scenariusz dotyka wielu polskich rodzin. Jak z tego wybrnąć i osiągnąć niezależność?

 

Na osiągnięcie niezależności finansowej nigdy nie jest za późno

 

Osoby, które są zadłużone, posiadają niewielkie wypłaty i ogromne wydatki, często nie wierzą w możliwość osiągnięcia niezależności finansowej. Warto jednak pamiętać, że nawet małymi kroczkami można osiągnąć niesamowite efekty. Rezygnując z drobnych przyjemności, tworzymy kapitał inwestycyjny, który w przyszłości pozwoli nam na znacznie większe wydatki. Co więcej, budowanie wolności finansowej dotyczy również potomstwa. Nikt przecież nie chciałby zostawić dzieciom spadku w formie nieuregulowanych należności i kredytów.

W związku z tym, niezależność to również troska o najbliższych. Często jest to komfort, który wydaje się niedostępny, jednak z każdej sytuacji istnieje racjonalne wyjście. Posiadając różnego rodzaju zadłużenia, w pierwszej kolejności należy inwestować w dług. W ten sposób można pozbyć się zbędnych zobowiązań, które uszczuplają miesięczny budżet. Dopiero w dalszej kolejności należy rozpocząć oszczędzanie. Można również podejmować inwestycje, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, za to przynoszą spore dodatki pieniężne. Wówczas ciekawym rozwiązaniem jest różnego rodzaju rękodzieło, jak malowanie talerzy, dzianie szalików, czy też robienie ozdób na liczne święta okolicznościowe.

 

Osiągnięcie wolności finansowej jest możliwe, lecz dopiero wtedy, gdy podchodzimy do wydatków z rozsądkiem. Zarządzanie pieniędzmi i czasem to sztuka, która wymaga nauki, aby dojść w niej do perfekcji. Wtedy jednak możemy osiągnąć znacznie większe możliwości niż dotychczas. To wpływa również na większy komfort i poziom życia, które okazują się niezbędne, by osiągnąć zadowolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *