Zioła, które ukoją zszargane nerwy i pomogą zasnąć

Zioła przychodzą z pomocą w przypadku długotrwałego stresu i zszarganych nerwów. Nie nadają się jednak do leczenia silnych stanów lękowych. Są jednak doskonałym rozwiązaniem dla

Zioła przychodzą z pomocą w przypadku długotrwałego stresu i zszarganych nerwów. Nie nadają się jednak do leczenia silnych stanów lękowych. Są jednak doskonałym rozwiązaniem dla osób, które łatwo się denerwują, żyją w ciągłym stresie czy mają problemy z zasypianiem.  Można po nie sięgać bez obaw, że uzależnią czy przeszkodzą w wykonywaniu codziennych obowiązków. Działają łagodnie, ale jednocześnie są bardzo skuteczne. Trzeba jednak zażywać je regularnie, najlepiej przynajmniej cztery tygodnie.

 

Arcydzięgiel

 

To roślina zwana także litworem. W celach leczniczych wykorzystuje się jej korzenie i owoce. Działają one uspokajająco na układ nerwowy, ograniczając występowanie migren i zaburzeń nerwowych. Przy okazji skutecznie łagodzą skurcze przewodu pokarmowego i przyspieszają procesy trawienne.

 

Berberys

 

To krzew ozdobny o jadalnych owocach bogatych w cukry, karotenoidy, garbniki, kwasy organiczne oraz sporą ilość witaminy C. Skutecznie dodają energii do działania i pobudzają układ nerwowy.

 

Chmiel

 

Chmiel to roślina wykorzystywana nie tylko do produkcji piwa. Posiada wiele cennych właściwości, dlatego ma duże znaczenie również w ziołolecznictwie.  Szyszki chmielowe i gruczoły wydzielnicze chmielu działają uspokajająco i nasennie. Chmiel utrudnia ponadto przenoszenie bodźców do  układu nerwowego, wycisza i uspokaja. Sprawdza się przy problemach z zasypianiem.

 

Czarny bez

 

To krzew pospolity, który wytwarza charakterystyczne owoce.  Działają one odtruwająco i przeciwbólowo na organizm. Zawierają sporo witaminy C i B, a więc poprawiają wytrzymałość na zmęczenie i wzmacniają funkcjonowanie systemu nerwowego. Skutecznie chronią przed infekcjami i chorobami różnego rodzaju.

 

Dziurawiec

 

To zioło, które spotkać można na wielu łąkach.  Jest bogate w ksantony i flawonoidy. Działa silnie rozkurczowo. Wyciągi z dziurawca z dodatkiem alkoholu posiadają właściwości przeciwdepresyjne. Trzeba jednak pamiętać, że zioło to zwiększa wrażliwość na światło. Dlatego podczas jego stosowania należy zrezygnować z solarium czy bezpośredniej ekspozycji na słońce.

 

Głóg

 

Owoce i kwiaty głogu zawierają substancje garbnikowe, flawonoidy i fitosteryny. Skutecznie normalizują prace serca i zwiększają siłę jego skurczów. Wyciągi alkoholowe z głogu mają działanie uspokajające. Stosować je można w stanach silnego zdenerwowania.

 

Magnolia

 

To krzew znany przede wszystkim z pięknych kwiatów. Tymczasem magnolia ma też właściwości lecznicze. Zawdzięcza to dwóch związkom pozyskiwanym z jej kory. Honokil i manolol działają przeciwlękowo i uspokajająco, a przy okazji ułatwiają zasypianie. Magnolia posiada także właściwości antydepresyjne i sprawdza się w stanach spadku nastroju.

 

Waleriana

 

Kozłek lekarski, a więc popularna waleriana to chyba najpopularniejsza roślina o działaniu uspokajającym. Wszystko to za sprawą olejku eterycznego i irydoid o charakterze estrów. Obniżają one aktywność ośrodkowego układu nerwowego i powodują zmniejszenie napięcia. Przyczyniają się do osiągnięcia stanu odprężenia i ułatwiają zasypianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *